Já očkuji psy proti vzteklině jednou za 3 roky. Jak to máte vy?

Očkování psů je stále více diskutovaným tématem.

Na trhu jsou již delší dobu vakcíny proti tomuto onemocnění, kterými je možno očkovat psa  jednou za 3 roky.

Nejprve pár poznatků, které vám pomohou této nemoci porozumět. Vzteklina neboli rabies, je nebezpečné onemocnění teplokrevných zvířat, jehož původcem je virus. Pokud nemoc propukne, neznáme žádný  lék, kterým bychom ji mohli  spolehlivě vyléčit. Choroba je přenosná i na člověka.

JE OČKOVÁNÍ PSŮ PROTI VZTEKLINĚ POVINNÉ ZE ZÁKONA?

Ano. Mít naočkovaného psa proti vzteklině je zákonná povinnost pro každého majitele psa v České republice.

KDY SE ŠTĚNĚ MUSÍ PROTI VZTEKLINĚ NAOČKOVAT?

Štěně musí být poprvé očkováno proti vzteklině mezi 3. až 6. měsícem věku. Aplikuje se jedna vakcína. To znamená, že každý pes starší 6 měsíců musí být již proti vzteklině očkovaný.

MUSÍM NECHAT DOSPĚLÉHO PSA OČKOVAT PROTI VZTEKLINĚ KAŽDÝ ROK?

Nemusíte, pokud necháte naočkovat psa vakcínou, která je schválena na 3 roky.

V případě, že máte psa vakcinovaného očkovací látkou proti vzteklině, která je registrovaná pouze na 1 rok, musíte psa holt  nechat očkovat každý rok znovu.

KDE V OČKOVACÍM PRŮKAZU NAJDU, JAK MÁM SVÉHO PSA OČKOVANÉHO?

V očkovacím průkazu nebo pasu (Pas zvířete v zájmovém chovu) Vašeho psa je zvláštní stránka na očkování proti vzteklině. K vakcíně výrobce dodává samolepku, která se po vakcinaci nalepuje do očkovacího průkazu.

Očkování proti vzteklině (rabies) je na této samolepce označeno písmenem R. Dále je na samolepce číslo šarže vakcíny a datum její expirace.

V ČR je na trhu několik vakcín proti vzteklině psů, v příbalovém letáku je napsáno, na jak dlouho je vakcína registrovaná. Nebojte se svého veterináře na vše zeptat.

Moje doporučení závěrem. Nechte aplikovat svému psu vakcínu proti vzteklině, která umožňuje očkování v intervalu 3 let. Neznamená to ale, že byste se psem neměli k veterináři  zavítat každoročně.

Psi stárnou rychleji než my lidé a jeden rok v  životě psa je zhruba   7 let v životě  člověka. Pokud nechcete být zaskočeni náhlou vážnou nemocí, nechte každoročně vyšetřit zdravotní stavsvého psa veterinární lékařem, nezapomeňte také na vyšetření moči a u psů starších 7 let i na  vyšetření krve.

Chcete mít více informací o očkování psů, abyste se mohli rozhodnout, proti čemu nechat očkovat svého psa?

Podle čeho volit frekvenci odčervení u svého psa?

Co dělat, když má váš pes problémy s ušima?

Má váš pes zubní kámen a vy stále váháte, zda mu ho nechat odstranit? 

Tato a další témata najdete v elektronické knížce Veterinární průvodce majitele psa.  

14446328_1263834060304193_1241898749_o-1

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář