Kolik zaplatíte se psem u veterináře? Odčervení, očkování, vystavení pasu…

Situace, kdy majitelé nemají peníze na operaci nebo zákrok, který by nemocného psího pacienta s velkou pravděpodobností vyléčil, představuje pro všechny zúčastněné strany hroznou situaci. Pro psa, pro majitele i pro veterináře.

Zkusme se tedy na to podívat blíže.

Veterináři nemají jednotný ceník. Ceny jsou smluvní. Mohou se velmi lišit a cenové položky zmiňované v tomto článku jsou ilustrativní. Určeny pro vaši orientaci.Dopředu odhadnout cenu zákroku je často velmi složité i pro samotného veterináře.Konečná cena  u náročných zákroků se skládá z velkého množství položek.

 Základní veterinární péče

Odčervení – je jednou z nejmenších položek, ale budete ji platit minimálně 2x ročně, pokud je váš pes v kontaktu s dětmi tak  4x ročně. U malého psa počítejte s několika desítkami korun, u velkého se cena jednoho ošetření může vyšplhat k několika stovkám.

Čipování, vystavení pasu včetně registrace – to je jednorázový poplatek. Cena  se může hodně lišit podle  materiálu, ze kterého jsou čipy zhotoveny. Bývá to několik stovek  až 1000 Kč. Pokud chcete se psem vycestovat  třeba jen na Slovensko, pas je však nutností.

Očkování (vakcinace) – povinnost vakcinovat psa v ČR máte jen proti vzteklině. Nicméně všichni psi by měli být také očkováni proti psince, parvoviróze a infekčnímu zánětu jater. Většina štěňat je proti těmto nemocem očkována 3x. Dále přeočkována v šesti měsících až v roce života. Poté s odstupem minimálně tří let. Místo přeočkování u dospělých psů můžete volit stanovení protilátek a nechat očkovat psy, kteří mají hladinu protilátek nízkou.

Mějte však na paměti, že není žádné univerzální očkovací schéma a pro každého psa je veterinář vytváří individuálně. Cena jednoho očkování  se většinou pohybuje mezi 200 až 400 Kč a je v ní zahrnuto vyšetření veterinárním lékařem i aplikace vakcíny. Záleží na množství nemocí, proti kterým je vakcína určena a na výrobci.

Můžete nechat svého psa očkovat také proti dalším nemocem jako je např. leptospiróza, parainfluenza, bordetelóza,  tetanus a borelióza.

U očkování proti leptospiróze je vakcinaci nutno opakovat minimálně 1x ročně, hladina protilátek v krvi rychle klesá, u psů, kde předpokládáme větší riziko vzniku této nemoci může být injekce s očkovací látkou doporučena i  každých  6 měsíců. U dále zmíněných nemocí je nutná každoroční revakcinace, v případě tetanu po dvou letech. Více o očkování psů si přečtěte  » » ZDE

S vakcinací proti vzteklině počítejte každé 3 roky. Na trhu jsou i vakcíny s platností na 1 rok, ty bývají sice levnější, ale je nutná každoroční revakcinace.

Přípravky proti vnějším parazitům (nejčastěji blechám a klíšťatům, ale i dalším např. zákožkám, trudníkům, všenkám atd.)

Na trhu je velké množství výrobců, kteří nabízejí pipety (spot-on), obojky, spreje, tablety. Přípravky se liší svou účinností. Některé koupíte jen u veterinárního lékaře, jiné seženete i v lékárně nebo v obchodech s věcmi pro mazlíčky. Výrobky jsou v nabídce v různých velikostech podle hmotnosti psa. Čím máte menšího psa, zaplatíte méně. Obojek teoreticky vydrží celou sezónu klíšťat, pipet musíte nakoupit více. Ceny jsou řádově ve stovkách v přepočtu na měsíc působení.

P1070679

Původce svrabu (roztoč Strupovka ušní) pod mikroskopem.

 

Nejvíce účinné přípravky koupíte jen u veterináře, případně je dostanete v lékárně na recept.

Jen veterinární lékař vám k nim však poskytne kompletní informace o dalších možných opatřeních proti parazitům a nemocem, které se mohou takto přenášet.

Poradí nejlepší způsob aplikace přípravku, případně ho za vás i psovi dá.

Zjistíte, které přípravky jsou jedovaté pro kočky a těsný kontakt s ošetřeným psem by u nich mohl způsobit otravu.

V ceně máte tedy i odborné poradenství které vám neposkytne žádný prodavač nebo článek na stránkách e-shopu. Toto obecně platí i o koupi čehokoli jiného u veterináře.

Pokud máte menšího psa, tak pravděpodobně krácení drápků jednou za několik měsíců bude důvodem i vaší návštěvy. Cena krácení se pohybuje zhruba mezi 30 – 80 Kč. Můžete veterináře také požádat ať vás krátit drápky naučí a doporučí vám vhodné kleště.

Hmotnost psa není rozhodující pro výslednou cenu  u:

  • očkování
  • čipování, vystavení pasu včetně jeho registrace
  • krácení drápků

Velký finanční rozdíl mezi čivavou nebo bernardýnem (vzhledem k jejich hmotnosti) pocítíte u:

  • odčervení
  • přípravků proti zevním parazitům

To jsou ceny základní veterinární péče. Počítejte i s variantou, že váš pes může onemocnět. A bude potřebovat vyšetření, možná rentgen, ultrazvuk nebo i operaci. Nenechte se zaskočit a buďte připraveni.

Někteří veterinární lékaři v ceníku udávají konečnou cenu zákroků a operací včetně běžně používané anestezie, materiálu a léků. V tomto případě jsou často ceny uváděny u malého, středního a velkého psa zvlášť. Obvykle se také počítá s nekomplikovaným průběhem.

Cena vyšetření, zákroků a operací ve veterinární medicíně se skládá z práce lékaře nebo celého týmu a dalšího personálu, nákladů na přístrojové vybavení, použitých léků, spotřebovaného materiálu, cen energií, provozu budovy a mnoha dalších položek.

Přístroje jako rentgen, zubní ultrazvuk a také zubařské nástroje mohou mít různou pořizovací cenu podle své kvality. Lékaři vykonávající svou práci mohou mít bohaté zkušenosti získané během náročných zahraničních stáží. Vše se promítne do konečné ceny.

A nejde to pane doktore udělat levněji?

Znáte to. Všechno jde. Ale za jakou cenu. Někdy i hodně vysokou.

Vynechá se vyšetření krve. Ale v tom případě nevíme, jestli pacient náhodou nemá játra nebo ledviny ve špatném stavu. To jsou orgány důležité pro odbourávání anestetik z organismu.

V případě, že se nebude dělat RTG, není lékař schopen adekvátně zhodnotit stav zubů.

Pokud nedáme pacientovi kanylu, nezajistíme si přístup do žíly, nemůžeme lehce řídit délku anestezie (v případě injekční), nemáme možnost podat tekutiny v podobě infuzí. V případě komplikací také nedáme  rychle účinkující léky do žíly, protože do ní jak už bylo řečeno, nemáme zkrátka přístup.

Infuze v průběhu anestezie zase chrání ledviny. V důsledku anestezie dochází k jejich zhoršenému prokrvení.

Chirugické zákroky patří k těm největším položkám. Ortopedické a neurologické operace jsou na vrcholu pyramidy. V ceně je vysoce odborná práce lékaře, často je potřeba kvalifikovaný asistent. Zohledňují se náklady na přístrojové vybavení např. vrtačky, materiál, který se používá k fixaci zlomenin apod.

Pouhé uvedení cen může být velmi zavádějící a logicky se majitel zeptá, jak je možné, že jsou někdy i velké rozdíly v cenách.

Pokud pracoviště má specializované chirurgy s několikaletými zahraničními zkušenostmi, velice moderně vybavený operační sál,  nákladné přístrojové vybavení a  používají také velice kvalitní šicí materiály, tak se celkový vysoký standard promítá do konečné ceny.

Závěrem lze říci, že z cen uvedených na internetu v cenících není vždy úplně zcela jasné, zda se jedná o cenu za úkon, či v sobě zahrnuje i anestezii (případně zda injekční nebo inhalační), léky, infuzní terapii a  spotřebovaný materiál. Vždy je dobré se detailně zeptat, které položky jsou  v ceně a dopředu dohodnout určitý finanční strop, přes který se nechcete dostat.

Každý majitel psa může bý ze dne na den postaven před rozhodnutí, zda svému psovi  zaplatí diagnostiku, operaci, hospitalizaci za desítky  tisíc korun.

Chcete ještě více porozumět cenám u veterinářů? A dalším tématům, které řešíte jako majitel psa každý den? Odčervení, očkování, péče o uši a zuby, jak se připravit na návštěvu u veterináře a mnohem více se dozvíte ve členské sekci Škola péče o psa

 

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář