Komora veterinárních lékařů České republiky doporučuje majitelům zvířat vyhledat veterinárního lékaře pouze v případě:
Seznam veterinárních pracovišť, které ordinují během pandemie Covid-19 najdete »ZDE«
V případě, že zvíře užívá léky dlouhodobě, je vhodné myslet na zásobu léků na délku cca 1 měsíc.
Jeví se mi užitečné, také myslet na to, aby nepropadla platnost očkování, která je nutno očkovat každý rok. Je to očkování proti leptospiróze. V očkovacím průkazu má tato nemoc zkratku „L“.
Pokud propadne o více než 6 týdnů, je nutno vakcínu proti tomuto onemocnění dát opět dvakrát, podobně jako to bylo, když ji tělo psa dostalo poprvé.
Poznámka: Jsou i některé další nemoci, které vyžadují každoroční vakcinaci a když propadnou, musíte dát opět vakcíny dvě. Ale leptospiróza je jednoznačně nejdůležitější.
Většina majitelů již využívá možnosti vakcinovat psy vakcínou proti vzteklině, která má platnost 3 roky. O to snáze se pak ale může zapomenout na přeočkování.
Pokud platnost očkování proti vzteklině propadne v Pase zvířete v zájmovém chovu, je PRO ÚČELY CESTOVÁNÍ do zahraničí nové očkování proti vzteklině platné až 22. den od tohoto nového očkování.
Mít psa očkovaného proti vzteklině je vaše povinnost ze zákona. Aby váš pes byl platně očkován proti vzteklině, musí být čipován. Vše důležité najdete »»ZDE ««
Více než kdy jindy oceníte informace, že dospělé psy bychom proti těmto nemocem neměli očkovat častěji než v intervalu 3 roky. Vakcinační skupina při WSAVA prokázala, že protilátky proti těmto nemocem přetrvávají v těle několik let. »» Kdy a proti čemu nechat očkovat psa? Odborníci radí: „Očkujte psy méně často!“ ««
Anamnestický dotazník s vysvětlujícími komentáři, který vám pomůže se připravit se na návštěvu u veterináře si můžete stáhnout »ZDE«
Anamnestický dotazník s možností doplnění údajů, vhodný k odeslání emailem veterinárnímu lékaři před návštěvou veterinárního zařízení či k vytisknutí si můžete stáhnout »ZDE«
Cílem všech je v současné době, dokud nebude více známo o viru SARS-CoV-2 minimalizovat jakýkoliv kontakt lidí.
Anamnestický dotazník je základem telemedicíny nebo-li distanční medicíny či medicíny na dálku. Má za cíl zefektivnit a přitom pomoci vytěžit z veterinární konzultace maximum. Telemedicína funguje v humánní medicíně a my se jí dočkáme v té veterinární brzy jistě také.
Nyní na nás média valí jeden druh viru. Pro lékaře, mikrobiology a vědce, je to jeden z dalších původců infekcí dýchacích cest. Může mít asymptomatický (bezpříznakový), lehčí i těžší průběh, který vyžaduje umělou plicní ventilaci.
Viry, bakterie, priony, původci nemocí jsou tu stále, nedostávají však takovou mediální pozornost. Je pochopitelné, že máme strach z neznámého, velká část populace má málo znalostí i virech a o medicíně obecně.
Uvědomte si, jakou formou nám média prezentují onemocnění. Z každého případu dělají příběh plný emocí. To je hlavní podstata marketingu. Kdyby každý odchod člověka byl takovým emotivním způsobem prezentován, jakým se to děje nyní s COVID-19, byly bychom ve strachu pořád.
Je však jisté, že již nejenom odborná veřejnost se zajímá o virové respirační nemoci, jejich cesty přenosu a možnou prevenci.
Onemocnění COVID-19: akronym, vznikl spojením COrona VIrus Disease, 19 (rok 2019)
Původcem onemocnění COVID-19 je virus SARS-CoV-2: Severe Acute Respiratory Syndrome
Velmi přehledný a vysvětlující článek zabývající se základními otázkami kolem pandemie koronaviru od Prof. MUDr. Jiřího Beneše, CSc., a Prof. MUDr. Ladislava Machaly, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí 3. LF UK, Nemocnice Na Bulovce, Praha: https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele
Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE), Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru.
Ačkoli tedy podle expertních skupin neexistují důkazy, že by zájmová zvířata přenášela onemocnění COVID-18 nebo mohla onemocnět, existují doporučení pro majitele, kteří u sebe pozorují příznaky chřipky. Opatření jsou pojistkou v době, dokud nebude známo více informací o viru SARS – CoV-2.
Pro péči o lidi s onemocněním COVID-19, kteří mají psy, Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) publikovalo zvláštní doporučení: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/interim-guidance-managing-people-in-home-care-and-isolation-who-have-pets.html
Stanovisko Americké asociace veterinární medicíny (AVMA) ohledně onemocnění Covid-19
V sobotu 28. 3. 2020 byl zjištěn první případ infekce SARS-CoV-2 u kočky, která vykazovala klinické příznaky nechutenství, průjem, zvracení a dušnost. Příznaky byly přechodné a nyní se kočka uzdravuje. Kočka žila v domácnosti s majitelkou, která byla pozitivní na onemocnění COVID-19.
Článek češtině na stránkách Komory veterinárních lékařů najdete ZDE
Zdroj:
ProMed International Society for Infectious Diseases
Laboratoř Idexx a Veterinární diagnostická laboratoř (Univerzita Illinois v Urbana Champaign) oznámily, že jsou schopni testovat zvířata na COVID-19.
V tuto chvíli však světové veterinární autority nedoporučují plošně zvířata testovat.
Zdroj:
https://www.idexx.com/en/about-idexx/news/no-covid-19-cases-pets/
https://vetmed.illinois.edu/pet_column/coronavirus-pets/
Vyjádření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA)
V současné době neexistují důkazy o tom, že by potraviny byly pravděpodobným zdrojem či cestou přenosu viru.
https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route
https://www.svscr.cz/informace-k-moznemu-prenosu-koronaviru-prostrednictvim-zvirat-a-potravin/
Nový koronavirus v otázkách a odpovědích: pro veterinární lékaře a chovatele
Ověřené zdroje informací:
https://www.who.int/ World Health Organization (Světová zdravotnická organizace)
https://www.cdc.gov/ Centers for Disease Control and Prevention (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí)
https://www.oie.int/ World Organization for animal health (Světová organizace pro zdraví zvířat)
Aktuální data ohledně pandemie COVID-19 je možno nalézt na stránkách Center for Systems Science and Engineering (CSSE), patřící pod John Hopkins University (Maryland, USA) » ZDE