Jeden rok v životě psa nebo kočky představuje mnohem delší životní období než je tomu u člověka.
Za 12 měsíců se hodně věcí může změnit. Vezměme třeba často používané přirovnání jednoho roku života těchto zvířat k sedmi letům života člověka.
Tato čísla jsou samozřejmě nepřesná. Víme, že např. německá doga se dožívá v průměru méně let než třeba jezevčík. Ale pro přirovnání to stačí.
Pokud půjdeme k veterináři 1x za 2 roky, je to jako bychom šli k lékaři jednou za 14 let.
Už to vidíte taky? Jak je rok dlouhá doba z pohledu Vašeho čtyřnohého kamaráda?
Ukážu Vám tři úplně základní pilíře každoročního preventivního vyšetření, díky kterým získáme velké množství informací o zdravotním stavu Vašeho zvířete za minimum času, financí a náročných vyšetření.
Jsou to:
Tento bod je obzvláště důležitý. Anamnéza neboli předchorobí je získání co největšího množství informací o zvířeti formou rozhovoru s majitelem.
Svému veterinárnímu lékaři sdělíte vše ohledně pití, příjmu potravy, vyměšování, zvládání námahy a pod. Zmíníte všechny změny, kterých jste si u Vašeho mazlíčka všimli.
Veterinář se Vás dále dotazuje na přítomnost zvracení, průjmu, kašle, zda-li nepozorujete krev v moči, bolestivost, změny na kůži a na plno dalších věcí.
Pokud si vyhradíte dostatek času na tento důležitý bod, Váš veterinář se dozví o Vašem čtyřnohém kamádovi velké množství informací.
Toto povídání Vašeho psa nebo kočku nijak nezatěžuje. Může jen pomoci. Dobře mířenými otázkami se takto dají odhalit příznaky VÁŽNÝCH ONEMOCNĚNÍ.
Tip pro vás:
Pokud se seznámíte s otázkami, které veterinární lékaři téměř vždy pokládají, můžete si odpovědi v klidu ujasnit a případně i napsat. Je možno takto využít čas strávený v čekárně a anamestický dotazník začít postupně vyplňovat. Ušetříte tím čas a v klidu si vzpomenete na více detailů.
Druhý bod je opět nepostradatelný. Klinické vyšetření je to, když veterinář Vaše psa nebo kočku prohlíží a vyšetřuje.
Spočítá počet dechů, tepů a změří teplotu. Prohlédne si srst, kůži a drápy.
Nahlédne do tlamy, zkontroluje oči i uši. Poslechne srdce a plíce, prohmatá břicho, podívá se, jestli nemá zvíře ve stolici krev. Je toho samozřejmě více.
Zase potřebujeme dost času, ale je to pro dobro věci. Pokud se přistoupí ke zvířeti citlivě a s respektem, proběhne vyšetření bez problémů.
Tak o toto vyšetření si klidně i sami řekněte. Ve své základní variantě je rychlé, levné a HODNĚ PŘÍNOSNÉ. Vždy pokud to bude možné, moč odeberte a nechte u Vašeho veterináře vyšetřit.
Všichni známe zázračný „papírek”, neboli diagnostický proužek. Tento papírek, vyrobený pro použití v humánní medicíně nám umí u psa nebo kočky ODHALIT V MOČI KREV A PŘÍTOMNOST CUKRU. To jsou dva velmi důležité parametry.
A pokud kapku dáme do malého ručního přístroje (refraktometru) změříme i hustotu moči. A tu je vždycky dobré znát, věřte mi.
Zjistíme-li, že má moč nízkou hustotu, musíme vyloučit např. ONEMOCNĚNÍ LEDVIN. Vážných příčin tohoto stavu může být však mnohem více.
Odběr anamnézy, klinické vyšetření a rozbor moči jsou základem preventivního vyšetření u psů a koček
Váháte ještě?!
Výsledky jedné studie ukázaly, že právě pečlivý odběr anamnézy, důkladné klinické vyšetření, vyšetření moči diagnostickým proužkem a refraktometrem může být velmi přínosné pro zjištění počátečních fází onemocnění.
Pro časopis Veterinářství jsem o této studii překládala článek a vy si ho můžete přečíst na vetweb.cz »» Seniorská prohlídka na prvoliniových pracovištích – výsledky souboru 45 psů.
Na portálu vetweb.cz (stránce časopisu Veterinářství) najdete plno zajímavých článků o veterinární medicíně.
Jako majitel psa potřebujete mít znalosti o spoustě věcí jako je odčervení, očkování, péče o uši a zuby.
Když se připravíte na návštěvu u veterináře, získáte tak pro svého psa z návštěvy na veterině maximum.
Budete informovanější a můžete snadněji rozhodovat. Podívejte se, jaká témata můžete s Veterinárním průvodcem majitele psa zvládnout.