Vytvořte pro svého psa bezpečný domov

Co pro vás znamená slovo domov? Je to bezpečné místo, kde vám nic nehrozí? Místo, kde máte svůj klid? A co takhle vytvořit takové zázemí i pro svého psa. Nechte se inspirovat a podívejte se na místo, kde žije váš pes z jiného pohledu.

Z čeho by novému čtyřnohému psímu spolubydlícímu mohlo být velmi špatně nebo dokonce by jeho život mohl být ohrožen? Z dosahu psí tlamy a tlapek dejte určitě pryč následují věci.

  • Pro psy nebezpečné potravinyčokoládu (čím větší obsah kakaa, tím horší), hrozny i rozinky, avokádo, cibuli, makadamové ořechy). Pozor na oslavy, party, kdy může být jídlo na nízkých stolcích nebo hosté nejsou poučeni o potravinách nevhodných pro psy.  Jakékoli potraviny, které zrovna nepoužíváte mějte umístěny výše než pes dosáhne a v dobře uzavřených nádobách.
  • Vařené kosti, hlavně drůbeží.  Mohou se zapíchnout už v hltanu nebo jícnu. Velké množství kostí může ucpat i střevo.
  • Léky – lidské i psí. Některé léky pro psy mohou být ochucené a voňavé. Na jednu stranu je psi lépe přijímají, ale bohužel jich také mohou sníst z tohoto důvodu mnohem více. Příkladem jsou např. léky proti bolesti a zánětu (nesteroidní protizánětlivé léky), jejichž předávkování může vážně poškodit žaludek a střeva.
  • Chemikálie a čistící prostředky. Nejen, že je zvíře může sníst, ale např. hydroxid sodný (v přípravcích na čištění potrubí) může kůži a sliznice silně poleptat.
  • Elektrické kabely pod napětím, které štěně rozkouše, mohou být velmi nebezpečné.
  • Odpadkový koš skrývající různé voňavé poklady. Z rizik jmenujme třeba pořezání o ostrý okraj prázdných konzerv.  Vždy raději konzervu zmáčkněte ať do ní pes nemůže strčit čumák.
  • Ve sklepech pozor na krabičky s jedy na hlodavce (i pozření otrávené myši nebo potkana může způsobit problém), v garáži na obaly se zbytky nemrznoucích směsí s ethylenglykolem. Obojí může stát vašeho psa život.
  • Pokojové rostliny. Některé mohou být jedovaté – např. lilie, oleandr, difenbachie, monstera. Z dosahu štěněte odstraňte raději všechny. I kdyby je neochutnalo, tak přirozená zvědavost velí prozkoumat. A včetně kořenů.

Schovejte cenné předměty, u kterých by vás mrzelo, kdyby se roztrhly, rozbily nebo zašpinily. Zbytečně byste byli naštvaní.

Pozor na rozkousatelné hračky. Každoročně je spousta štěňat operována, protože mají ve střevě cokoli, co nechce vyjít ven. A diagnóza je pak cizí těleso ve střevě.

Pár rad na začátek

Do této doby bylo štěně stále s mámou a ostatními štěňaty. V jiném prostředí, se známými lidmi. A nyní je s námi. V cizím prostředí a většinou po namáhavé cestě. Zkusme se vžít do jeho kůže. Jak nám je?

Vždy se chovatele zeptejte, čím bylo štěně krmeno. Pokud je krmeno granulemi, požádejte o cca týdenní dávku. Velkých změn je kolem plno, tak neměňte ještě krmení. Pokud chcete štěně zvykat na jiné krmení, nahrazujte po částech původní krmení, až cca po 14 dnech přejděte úplně na nové.

Buďte trpěliví, nenechávejte štěně o samotě. Pravděpodobně bude kňučet nebo štěkat. Nikdy ho však nedávejte do jiné místnosti, garáže, komory, abyste měli klid a vyspali se.

Počítejte, že pokud bude štěně vzhůru, bude potřeba ho každou hodinu až dvě vyvenčit.

Bezpečný domov je jednou z kapitol elektronické knihy Veterinární průvodce majitele psa. Jako majitel psa potřebuje znát spoustu věcí. Očkování, odčervení, jak to chodí na veterině, psí parazité, uši,  zuby… Je toho hodně. Ale můžete si vše usnadnit. Podívejte se, co všechno se můžete dozvědět ve Veterinárním průvodci majitele psa.

Věnujte štěněti co nejvíce času. Zjistěte si o psech co nejvíce informací. Poznejte psí tělo, také tomu se věnujeme ve ve Veterinárním průvodci majitele psa.

Poznámka:

V článku je ilustrativní fotografie štěňat šeltií, které mají  velmi žádané merle zbarvení. S merle zbarvením může být spojen větší výskyt nemocí očí, postižení sluchu a další zdravotní problémy. Jejich barva je nádherná, to ano.

Chcete-li  štěně s merle zbarvením, zjistěte si více a najděte chov, kde jsou psi pečlivě vybíráni jako budoucí rodiče štěňat nebo dokonce testováni a je znám jejich genotyp.

 

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář