Já očkuji psy proti vzteklině jednou za 3 roky. Jak to máte vy?

Na trhu jsou již delší dobu vakcíny proti tomuto onemocnění, kterými je možno očkovat psa  jednou za 3 roky.

Nejprve pár poznatků, které vám pomohou této nemoci porozumět. Vzteklina neboli rabies, je nebezpečné onemocnění teplokrevných zvířat, jehož původcem je virus. Pokud nemoc propukne, neznáme žádný  lék, kterým bychom ji mohli  spolehlivě vyléčit. Choroba je přenosná i na člověka.

JE OČKOVÁNÍ PSŮ PROTI VZTEKLINĚ POVINNÉ ZE ZÁKONA?

Ano. Mít naočkovaného psa proti vzteklině je zákonná povinnost pro každého majitele psa v České republice. Aby bylo očkování proti vzteklině platné, musí být pes nezaměnitelně označen. Ve většině případů to znamená, že musí být čipován. Více o povinném čipování  »» ZDE

KDY SE ŠTĚNĚ MUSÍ PROTI VZTEKLINĚ NAOČKOVAT?

Štěně musí být poprvé očkováno proti vzteklině mezi 3. až 6. měsícem věku. Aplikuje se jedna vakcína. To znamená, že každý pes starší 6 měsíců musí být již proti vzteklině očkovaný.

MUSÍM NECHAT DOSPĚLÉHO PSA OČKOVAT PROTI VZTEKLINĚ KAŽDÝ ROK?

Nemusíte, pokud necháte naočkovat psa vakcínou, která je schválena na 3 roky.

V případě, že máte psa vakcinovaného očkovací látkou proti vzteklině, která je registrovaná pouze na 1 rok, musíte psa nechat očkovat každý rok znovu.

KDE V OČKOVACÍM PRŮKAZU NAJDU, JAK MÁM SVÉHO PSA OČKOVANÉHO?

V očkovacím průkazu nebo pasu (Pas zvířete v zájmovém chovu) Vašeho psa je zvláštní stránka na očkování proti vzteklině. K vakcíně výrobce dodává samolepku, která se po vakcinaci nalepuje do očkovacího průkazu.

Očkování proti vzteklině (rabies) je na této samolepce označeno písmenem R. Dále je na samolepce číslo šarže vakcíny a datum její expirace.

V ČR je na trhu několik vakcín proti vzteklině psů, v příbalovém letáku je napsáno, na jak dlouho je vakcína registrovaná.

Moje doporučení závěrem. Nechte aplikovat svému psu vakcínu proti vzteklině, která umožňuje očkování v intervalu 3 let. Neznamená to ale, že byste se psem neměli k veterináři  zavítat každoročně.

Odborná skupina pro vakcinační doporučení při Světové asociaci veterinárních lékařů malých zvířat publikovala doporučení, která vychází z výsledků vědeckých studií. O očkování proti psince, parvoviróze a infekční hepatitidě si přečtěte ZDE

Psi stárnou rychleji než my lidé a jeden rok v  životě psa je zhruba   7 let v životě  člověka. Pokud nechcete být zaskočeni náhlou vážnou nemocí, nechte každoročně vyšetřit zdravotní stav svého psa veterinární mlékařem, nezapomeňte také na vyšetření moči a u psů starších 7 let i na  vyšetření krve.

HROMADNÉ OČKOVÁNÍ PSŮ PROTI VZTEKLINĚ ? 

Můžete se setkat s nabídkou hromadného očkování psů proti vzteklině. Já nejsem příznivcem provádění očkování tímto způsobem.

Co očkování obnáší?

Před očkováním je potřeba vyptat se, zda pes nemá nějaké obtíže. Klinicky psa vyšetřit. To jsou úkony, které zaberou čas.

Majiteli říci o možnosti vakcinace jednou za 3 roky. Vysvětlit, jak pes může na vakcínu reagovat, že je potřeba počkat 15 minut v blízkosti, kvůli možné reakci.  Reakce může objevit i později.

Je také  vhodné, aby pes byl ten den v klidu a pod přímým dohledem majitele.

Ideálně se mi jeví, vakcinovat v dopoledních hodinách, právě kvůli možným reakcím na vakcínu.

Veterinární lékař, který vakcinuje, by měl mít také možnost psovi poskytnout pomoc při alergické reakci na vakcinaci.

Pokud je vakcinace zapisována do Pasu zvířete v zájmovém chovu, je oprávněn ji sem zapsat pouze veterinární lékař schválený k vystavování pasu (tedy ne, každý). Zde je také nutnost ověřit číslo čipu čtečkou.

Pokud se vakcinace proti vzteklině zapíše do obyčejného očkovacího průkazu a majitel se rozhodne, že bude chtít se psem vycestovat do zahraničí, musí psa nechat znovu naočkovat proti vzteklině a čekat 21 dní, než očkování bude platné pro potřeby vycestování.

Je náročnější všechny tyto věci zajistit při hromadné akci.

 

Chcete být schopni se informovaně rozhodovat?

Proti kterým dalším nemocem necháte svého psa očkovat?

Jakou vakcínou?

V jakém schématu? Proč si ohlídat věk 14 – 16 týdnů v souvislosti s očkováním proti psince, parvoviróze a infekční hepatitidě?

Před očkováním je veterinární lékař povinen psa vyšetřit, využijte této možnosti. Čím podrobnější vyšetření, tím pečlivější přístup.

Veterinární lékaři Vám mohou dát pouze informace. Konečné rozhodnutí ve velké většině situací musíte udělat sami.

Další témata péče o psa najdete v elektronické knížce Veterinární průvodce majitele psa.  

14446328_1263834060304193_1241898749_o-1

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář