Škrábe si váš pes nebo kočka uši?
Třepe hlavou? Má v uších něco, co vypadá jako kávová sedlina?
Potom opravdu zpozorněte!
VĚDĚLI JSTE, ŽE…?
Více než 50% všech případů zánětů zevního zvukovodu u psů a více než 80 % zánětů zevního zvukovodu u koček je způsobeno přítomností parazita strupovky ušní a u vysokého počtu psů a koček je tento parazit přítomen, aniž by zvířata vykazovala nějaké zdravotní problémy.
Strupovky ušní, latinským jménem Otodectes cynotis (vyslovujeme otodektes cynotys) představují jedny z nejčastějších parazitů psů a koček. Vyskytují se po celém světě a napadají především kočky, psy, lišky a fretky. Onemocnění, které způsobují, se nazývá ušní svrab nebo ušní prašivina, a je velice snadno přenosné.
Strupovky ušní jsou roztoči stejně jako např. klíšťata. Žijí především v zevním zvukovodu výše zmiňovaných zvířat, ale mohou být nalezeni kdekoli na jejich těle. Několik dní je parazit schopen přežívat i mimo svého hostitele.
Jejich vývojový cyklus trvá zhruba 3 týdny a zahrnuje vajíčko, larvu, 2 stádia nymf a dospělce. Vajíčko může měřit až 0,2 mm, dospělí samečci 0,4 mm a dospělé samičky až 0,5 mm.
Samotná přítomnost parazitů v uchu může působit dráždivě a být příčinou silného svědění uší.
„ Je neklidný, třepe hlavou a škrábe si uši, “ říkají často majitelé nemocného psa nebo kočky.
Především u koček nacházíme ve zvukovodu velké množství ušního mazu, jenž má v typické formě podobu „kávové sedliny”, je suchý a drobí se.
Parazit může být i příčinou zánětu zevního zvukovodu. Ve zmnoženém ušním mazu se také snadněji pomnožují bakterie a kvasinky. Zánětlivý proces se může rozšířit i na ucho střední.
Silné třepání hlavou nebo jeho škrábání může vyústit v prasknutí cévy v ušním boltci, vylití krve mezi chrupavku a kůži na vnitřní straně boltce a ke vzniku hematomu (othematom).
Na vnitřní straně boltce je v tomto případě velká měkká boule. A doporučovaným řešením takové komplikace je operace v celkové anestezii.
Obrázek: Strupovka ušní – dospělci, nymfy, pářící se jedinci a vajíčko. Toto jsou parazité ze zvukovodu jednoho pacienta. Vzorek ušního mazu jsem dala pod mikroskop a nález můžete posoudit se mnou…
Ve vzorku ušního mazu, který se vyšetří pod mikroskopem, lze objevit dospělce, nymfy nebo vajíčka. Podle množství parazitů ve zvukovodu můžeme nalézt jen jednoho, ale i několik jedinců.
Odběr ušního mazu je nebolestivý a jednoduchý.
Pokud se nám nepodaří strupovky nalézt, neznamená to ještě, že jsme vyloučili jejich přítomnost. Vyšetřujeme vždy jen vzorek ušního mazu a pokud není parazitů ve zvukovodu mnoho, nemusí se vždy zachytit.
Parazit se přenáší nejčastěji přímým kontaktem mezi zvířaty, která žijí spolu.
Obecně se původce ušního svrabu vyskytuje častěji právě tam, kde je větší koncentrace zvířat. Jsou to např. útulky nebo chovné stanice.
Pokud má psí nebo kočičí máma ušní svrab, téměř zaručeně se nakazí i mláďata. Proto doporučuji vždy, než si kotě nebo štěně donesete domů, jeho prohlídku u veterinárního lékaře.
Je nutné parazity usmrtit. K tomuto účelu jsou na trhu přípravky ve formě spot-on (neboli pipety, které se aplikují zvířeti na kůži v oblasti krku nebo zad). Na místo, ze kterého si léčivou látku zvíře neslíže.
Může být potřeba aplikaci pipety zopakovat, jelikož potřebujeme usmrtit i parazity, kteří se z vajíček teprve vylíhnou.
Na trhu je k dispozici např. účinná látka selamectin v přípravku Stronghold nebo kombinace účinných látek imidacloprid a moxidectin v přípravku Advocate.
Součástí léčby ušního svrabu je vyčištění zevního zvukovodu od parazitů, vajíček a trusu k tomuto účelu určenými výplachy.
V případě současného výskytu zánětu zevního zvukovodu je potřeba tento zánět také přeléčit ušními kapkami.
Nutná je léčba všech zvířat, které jsou spolu v kontaktu, onemocnění je lehce přenosné.
Parazité se mohou přenášet také chovatelskými pomůckami jako hřebeny, kartáči apod. Tyto předměty je nutno řádně vyčistit.
Strupovky mohou přežívat několik dní i mimo svého hostitele, je potřeba tedy vysát, vyprat, vyčistit zvířecí pelíšky nebo místa, kde zvíře delší dobu pobývá.
Upozornění!
Nikdy neaplikujte léčiva sami bez prohlédnutí zevního zvukodu veterinárním lékařem.
Co můžete udělat proto, aby Vaše zvíře nemělo ušní svrab?
Podívejte se právě teď svému psovi do uší. Nalezli jste větší množství ušního sekretu, třepe Váš pes hlavou nebo si uši škrábe?
Nechte zvukovody vyšetřit veterinárním lékařem pomocí otoskopu a vzorek ušního mazu prohlédnout pod mikroskopem. Nezapomeňte však, že negativní nález ještě na 100 % nevylučuje přítomnost tohoto parazita.
Nově příchozí zvíře vždy nechte prohlédnout u veterinárního lékaře.
Prohlížejte zvířeti uši pravidelně, alespoň 1x za měsíc.
Pokud je parazit nalezen třeba jen u jednoho zvířete v domácnosti, nezapomeňte ošetřit všechna zvířata, která jsou s ním v kontaktu.
Tyto informace pochází ze Školy péče o psa. Přístup k ní můžete mít odkudkoli z notebooku, počítače, telefonu. Tedy odkudkoli, kde máte připojení k internetu.
Máte svého prvního psa a chcete se zorientovat v očkování, odčervení, blechách, ušním svrabu? V péči o zuby i uši? Co dělat a co rozhodně ne?
Máte už se psy mnohaleté zkušenosti a nechcete se svými znalostmi zůstat pozadu?
Chcete porozumět, jak to chodí u veterináře? Mít dostatek informací a moci se zodpovědně rozhodovat?
Mám pro vás řešení. Sepsala jsem základní témata, která majitelé každý den v ordinacích řešily.
Vím, co by potřebovali vědět, kde vznikaly velké průšvihy. Co by jim vše usnadnilo.
Veterinární medicína se rychle vyvíjí. Objevy a poznatky, které psům pomáhají, můžete znát i vy.
Objednejte si Školu péče o psa, která vám zaručeně změní pohled na péči o vašeho psa. Objednávejte »» ZDE.
Zdroje:
Arther RG: Mites and lice: biology and control. Vet Clin Small Anim, November 2009; Volume 39, Issue 6, 1159–1171.
S.T. Sotiraki et al., Factors affecting the frequency of ear canal and face infestation by Otodectes cynotis in the cat, Veterinary Parasitology 96 (2001) 309–315
Salib F.A., and Baraka TA., 2011, Epidemiology, genetic divergence and acaricides of Otodectes cynotis in cats and dogs, Vet. World, 4(3):109-112
(Wall R, Shearer D. Veterinary ectoparasites, biology, pathology & control. 2Nd edition. Oxford: Blackwell Science; 1997. p. 23–54)
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dobrý den, mám 3 kočky. Při příchodu nejmladší, která byla zablešená a měla svrab v uších (blech jsme se zbavili), svrab stále přetrvává a nakazila se i ta nejstarší, u které se rozjel i zánět dásní (má popraskané koutky pusinky a mírně zapálené) a ktomu teď ten svrab. Myslím si že to má souvislost, hlavně s tím svrabem. Mohu na ně použít Stronghold 6%. S tím, že ta nejstarší (s tou tlamičkou) má epilepsii. Zapoměla jsem zmínit, že ta prostřední je bez problémů. Děkuji za radu. Věra