Pomozte svému psovi zvládnout Silvestra

Ohňostroje se staly nedílnou součástí oslav příchodu Nového roku. Na fotkách zachycených dobrým foťákem vypadají skvěle. Ne všichni jsou však z nich nadšeni. Zvířata spíše patří k těm, kteří by se bez nich obešli. Tímto článkem vám chci přinést aktuální informace o možnostech, tipy a rady, které vašemu psovi i vám pomohou Silvestra zvládnout co nejlépe.

Naučte se rozpoznat příznaky úzkosti a strachu u psů

Všechny silné zvuky jako ohňostroje, hrom, výstřely, zvuky startujícího auta, motorky, zbíječka a pod. mohou narušit welfare psa.

Příznaky úzkosti a strachu u psů:

  • zrychlený dech,
  • třes, neklid (pes pobíhá z místa na místo, chození v kruhu), nervozita,
  • vyhledávání lidí (těsný kontakt s osobami, schovávání se za nimi, podávání packy,
    běhání za osobami),
  • skrývání se (pod nábytkem, v tmavých místnostech),
  • snaha uniknout,
  • strnutí (absence pohybu),
  • sebepoškozování se a poškozování věcí, pes může být nebezpečný sobě i pro okolí
  • odmítání potravy i pamlsků,
  • vokalizace (kňučení, štěkání)
  • nevhodné močení, nevhodné vyprazdňování střev,
    slinění atd.

Nyní již přejdeme ke zmíněným tipům, které se vyplatí udělat vždy. Říká se tomu chovatelská opatření, jejich výhodou je, že mohou jen pomoci, nemají nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace. Nevyužít je se mi jeví jako velká škoda.

Napište psovi na obojek své telefonní číslo

Každý rok na Silvestra se několik psů ztratí. Na ránu v blízkosti mohou reagovat bezhlavým útěkem pryč. Aby se  pes, který se ztratí svému pánovi dostal rychle zpátky, osvědčilo se napsat telefonní číslo psovi na obojek. Pokud není pes agresivní, většina lidí se nalezenci opravdu snaží pomoci a telefonní číslo vyťukají. Je to pro psa nejrychlejší a nejméně stresující.

Na Silvestra venčete psa na vodítku

Po celý silvestrovský den mějte psa raději na vodítku. Rány z petard se mohou objevit kdykoli během dne. Takto máte opravdu větší jistotu, že pokud náhodou přijde nečekaná rána ve vaší blízkosti, pes neuteče. Nevběhne pod auto.

Podle možností psa unavte

Můžete jít na dlouhou procházku ven za město a váš pes ji zvládne? Jděte. Unavíte ho. Odpoledne a večer pak bude stačit krátké vyvenčení. Psa jděte krátce vyvenčit kolem 20 00 hodiny a potom ideálně až kolem 1 00 hodiny v noci.

Večer mějte psa doma a buďte s ním

Chovatelská opatření, kterými se snažte psovi vždy pomoci.

Vezměte ho do bytu nebo domu.

Po 20 00 hodině večer:

  • zavřete okna,
  • stáhněte žaluzie či závěsy, nejlépe obojí, venkovní žaluzie zde poslouží nejvíc,
  • pokud můžete, zachovejte režim jako kterýkoliv jiný den,
  • připravte si pamlsky, oblíbené psí hračky – např. Kong,
  • psovi umožněte někam se schovat – např. pod stůl, pod postel,
  • pusťte televizi, hudbu, aby náhlý hluk zvenku polekal psa co nejméně.

Před půlnocí můžete:

  • odejít se psem na chodbu, do koupelny, často je zde méně slyšet hluk z venku,
  • pustit vysavač, digestoř, větrání, nebo cokoliv jiného, co je hlučné, a pes tento zvuk toleruje,
  • nabídněte mu pamlsky,
  • začněte si hrát s  hračkou, třeba se pes přidá,
  • buďte klidní, sami na rány nereagujte.

Tip pro vás

Pokud by se pes opravdu hodně lekl, může i kousnout. V tomto případě pozor na obličej, pokud budete chtít mít malého psa v náručí. Případně i škrábnout, když se bude chtít z náruče dostat. 

 

Prostředky na uklidnění nesmí uškodit

Nutraceutika jsou přípravky přírodního původu, jež mají, nebo se u nich předpokládají biologické účinky a příznivé působení na organismus. Tento termín však nemá žádný právní nebo regulační význam. Tyto přípravky jsou volně prodejné a nejsou testované na účinnost a bezpečnost jako léky.

V souvislosti možného ovlivnění chování se nejčastěji doporučují dvě látky aminokyselina tryptofan a bioaktivní peptid alfa – kasozepin . U těchto látek jsou k dispozici  vědecké studie v souvislosti s poruchami chování.

Aminokyselina tryptofan

Tryptofan je aminokyselina, která je prekurzorem neurotransmiteru serotoninu. Serotonin je skladován v nervových zakončeních a po uvolnění se může vázat na různé druhy receptorů. Ovlivňuje činnost srdce a cév, bolest, uvolňování hormonů, chuť k jídlu, chování a náladu.

Bioaktivní peptid alfa-kasozepin

Alfa-kasozepin je bioaktivní peptid vznikající hydrolýzou alfa S1 kaseinu. Alfa S 1 kasein je jeden z hlavních mléčných proteinů. Alfa-kasozepin se může vázat na receptory snižuje sílu vedení signálu. Má tlumící účinek na strach a stres. Uvádí se podobný účinek jako u benzodiazepinů, ovšem bez sedativního účinku.

Po prostudování materiálů k přípravkům určeným na podporu zvládnutí úzkosti a strachu, uvádím 2 přípravky s obsahem výše zmíněných látek:

  • tablety Serene-Um (tryptofan)
  • tablety Zylkene (kasozepin)

Tablety je vhodné začít podávat již cca 4 dny před Silvestrem.

V souvislosti s poruchami chování jsou na trhu v přípravcích další látky. U těchto látek však nemáme k dispozici dostatek kvalitních studií v souvislosti s poruchami chování.

Žádné léky pro snížení úzkosti určené lidem psům nepodávejte.

Rozhodně psa nechoďte venčit kolem půlnoci, že zabijete dvě mouchy jednou ranou. Vyvenčíte psa a užijete si barevnou podívanou venku.

Je možné, že se budete chtít bavit, užívat si oslav, ale pes vás bude v tento den potřebovat po svém boku úplně nejvíc. Věnujte mu tento čas. Nechápe, že je pro lidi trochu výjimečný. Vnímá jen svůj strach.

Kombinace chovatelských opatření a nutraceutik, je vhodná pokud máte štěně nebo mladého psa, kteří ještě ohňostroj nezažili, nebo u psů, kteří projevují jen mírné příznaky úzkosti a strachu.

Léky z rukou veterinárního lékaře

Dexmedetomidin hydrochlorid v přípravku Sileo

V případě, že pes projevuje silný strach, veterinární lékař může psovi předepsat léčivý přípravek určený pro tento problém. V tuto chvíli je na trhu registrovaný léčivý přípravek Sileo, pro zmírnění projevů úzkosti a strachu.  Účinnou látkou je  dexmedetomidin hydrochlorid v nízké dávce má anxiolytické účinky (odstraňují úzkost) a v této dávce nezpůsobuje sedaci. Pes je plně při vědomí. Přípravek Sileo je určen pro zmírnění akutní úzkosti a strachu spojeného s hlukem. Pokud je potřeba, může majitel sám doma dávku pro psa opakovat každé 2 hodiny až 5x po sobě.

Přípravek je v orálním aplikátoru. Je to gel, který se podává na sliznici dutiny ústní. Zde se má dexmedetomidin hydrochlorid absorbovat a nemetabolizovat se přes játra. Sileo je veterinární léčivý přípravek, je testován na účinnost a bezpečnost. Je to lék na předpis. Vždy se seznamte s nežádoucími účinky. 

Přípravek je kontraindikován u psů:

  • s těžkým kardiovaskulárním onemocněním,
  • s těžkým systémovým onemocněním, např. v konečném stadiu selhání ledvin nebo selhání jater,
  • v případě přecitlivělosti na léčivou látku nebo na kteroukoli z pomocných látek,
  • u psů, jež jsou zjevně sedováni z předchozí dávky.

Aby byl zajištěný účinek, je potřeba pohlídat, aby byl podán VČAS a SPRÁVNĚ.

S aplikátorem je potřeba se dobře seznámit v klidu před podáním přípravku. Není dobré začít vše studovat až ve chvíli, kdy byste měli psovi gel dávat na sliznici tlamy.

Potřebujete znát příznaky úzkosti a strachu u svého psa. Gel je potřeba podat okamžitě, kdy pes vykazuje známky úzkosti/strachu, nebo jakmile jsou zjištěny nebo očekávány typické podněty vyvolávající úzkost /strach.

Pokud je pes již rozrušený, katecholaminy, které se v jeho těle již uvolnily, obsadily adrenergní receptory. Dexmedetomidin hydrochlorid se už nemá kam navázat.

Je také potřeba, abyste gel správně psovi podali. Pokud pes není zvyklý na držení hlavy, může se stát, gel pes polkne nebo mu vyteče z tlamy. V obou případech nebude účinkovat.

Při použití přípravku Sileo vždy pomozte svému psovi uplatněním výše zmíněných chovatelských doporučení.

Prevenci strachu z ohňostrojů se věnujte už během roku, aneb habituace a desenzitizace

Velkou roli má habituace (přivykání) na náhlé hlasité zvuky pro štěňata a mladé psy.

Pokud má pes z ohňostrojů již strach, je možné ho během roku postupně začít na tyto náhlé hlasité zvuky zvykat (desenzitizace) pomocí zvukových nahrávek ohňostrojů.

 

 

Zdroje a zajímavé odkazy:

Kovaříková S. Dietetické možnosti ovlivnění chování psů a koček, Veterinářství 2019, 69 ročník, str. 742 – 744.

http://www.sileodog.com/vet/cz

http://www.strachzhlukuupsa.cz/

http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/nutraceutika

 

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář