Máte děti, psy nebo kočky? Tak tento vánoční stromeček určitě ne!

takovy_vanocni_stromecek-rozhodne_ano1Je prosinec. Brzy budou Vánoce. Na poslední chvíli je ještě potřeba odpracovat pár hodin na loděnici, kde jezdíme na dračích lodích. Tak shrabujeme ještě zbytky listí a čekáme na traktor, který listí pak bude odvážet.

A teď ho uvidím. Leží napříč přes ohniště. Je velký a pěkně rostlý. Hlavou mi projede myšlenka: „perfektní VÁNOČNÍ STROMEČEK“. Přes ohniště totiž leží pěkně rostlý vánoční strom.

Je jasné odkud se vzal. Loděnice je velká, stromků je v ní dost. Občas je potřeba to trochu pročistit. Stromeček je na vyhození a přitom mu nic není. Takže taková jakoby recyklace. V duchu jásám.

Je velký. Potřebuje trochu zkrátit. Tak sekera, pila. A je to. Ještě trochu. Pár větví se mi nezamlouvá. Tak ho na několikrát  upravujeme. Trochu tím bavím kamarády. Ale co, hlavně že mám pěkný VÁNOČNÍ STROMEČEK. A nemusí se kvůli tomu nějaký schválně kácet.

Hm… dost práce. A ještě není doma. Musíme ho nějak nacpat do auta. Nacházíme ještě jeden malý smrček s podobným osudem. Také je na spálení. Bereme i ten. Třeba na balkón. To bude doma hezké. Letos to bude všechno pěkně nazdobené. Už se těším.

Nakonec jsou doma. Oba. Velký frajer i malý smrček jako venkovní dekorace. Štědrý den je sice ještě daleko, ale aspoň si stromeček dlouho užijeme a budeme na něj společně s tříletým synem vyrábět ozdoby.

Tak kupujeme hezký kovový stojánek. Velký stromek frajer už v něm pěkně stojí. Pěkný…jenže něco mi nehraje.

Najednou na něj koukám. A říkám si: „Co ty jsi vlastně za strom?“ Chápejte, mám kromě veterinární medicíny vystudovaný bakalářský obor systematická biologie a ekologie.

Tahle otázka mě většinou napadá často a nemívám s ní velké problémy. Takže ještě chvíli nevěřícně na strom hledím…a nevěřím vlastním očím. V hlavě si promítám všechno to řezání, sekání, cestu autem s malým synem…no nebylo to lehké.

Najednou na něj koukám. A říkám si: „Co ty jsi vlastně za strom?“

A teď zjišťuji, že já, s malých tříletým synem, veterinářka a biolog… mám doma TIS.

takovy_vanocni_stromecek-rozhodne_ne1Prostě jeden z nejjedovatějších stromů. Tříletý syn a jedovatý vánoční stromek.

Kdyby mi to někdo řekl, že si domů vezmu jedovatý strom, který tu má několik dní jen tak stát… neuvěřím. Ale stalo se. Nevím jak, najednou tam stál. Nějak ta vidina vánočního stromečku, a že je chudáček už k ničemu na ohništi způsobila, že mě to prostě ale vůbec netrklo.

No nic. Tis jsem okamžitě vynesla na balkón. Domů vzala ten malý smrček. Tis nezůstane ani na balkóně. S tříletým dítětem nic jedovatého doma nechci. A pokud máte doma zvířata, tak to také není vhodné. Docela i nebezpečné.

Vše dobře dopadlo. Chyby se stávají. Nikdo se neotrávil. A splést se může každý. Není to až tak nemožné, jak vidíte. Je fajn se poučit z cizích chyb.

Tak jen pár slov o tisu. Tis je jehličnan a vyskytuje se jako keř nebo nízký strom. Hm. Jo jo, vypadal pěkně. Celá rostlina je prudce jedovatá až na dužnatý nepravý míšek. Obsahuje jedovatý alkaloid taxin. Latinsky je tis Taxus. 

Myslím, že už na základní škole jsem četla detektivku od Agathy Christie Kapsa plná žita. Právě v této knize byla oběť otrávena čajem z tisu. Takže už dlouho vím, že je tis jedovatý. Tis je jedovatý nejen pro lidi, ale i psy, kočky a jiná zvířata.

Tis je jedovatý nejen pro lidi, ale i psy, kočky a jiná zvířata.

V předvánoční atmosféře, kdy jsem přemýšlela nad vánočním stromečkem, strom na sobě neměl ty červené typické dužnaté míšky…mi to prostě celé nedošlo. Dal by se prostě v tu chvíli splést s jedličkou.

Tak dejte pozor. Ať neuděláte stejnou nebo podobnou chybu. My teď máme doma ten malý smrček.

Pozor tedy na tis v těchto souvislostech:

  • vánoční stromeček – psy i kočky je mohou žvýkat
  • adventní věnce – ze stejného důvodu
  • házení klacků z tisu při aportování, pozor i při kousání těchto klacků psy.

Mám pro vás ještě pár tipů, na co si dát pozor o Vánocích, pokud máte psy nebo kočky.

  • Pozor na čokoládu, která je pro psy a kočky jedovatá. Čím větší obsah kakaa, tím horší. Takže ta 100%, kvalitní, bude z tohoto pohledu nejnebezpečnější. Pokud máte malého psa, může mu být velmi špatně i z malého množství.
  • Rozinky se používají na pečení cukroví a na zdobení. Pozor, ať se vám třeba nevysypou na zem. A pes u nich třeba není dříve než vy.
  • U vánočního stromečku dejte pozor. Může ho shodit nejen dítě, ale i pes nebo kočka.
  • Pokud musíte psa venčit na posolených cestách. Doma mu omyjte tlapky a vysušte.
  • O vánocích lidé smaží kapra, někdy i několik porcí. A je jim líto vylít voňavý olej vyhodit.. Víme, že by se neměl vylévat do odpadu. Ale je dobré vědět, že nepatří ani do misky psům nebo kočkám.
  • Nenechávejte psy, kočky se stromečkem o samotě. Lákají je baňky, cítí něco k jídlu. Figurky bývají ve staniolu, který může zvířatům ve střevě pěkně uškodit.

 

Máte i vy nějakou zkušenost, která by mohla někomu pomoci?  Nebo vás napadl tip, na co dát ještě pozor? Napište ho do komentářů. Může se hodit někomu jinému.

A k Vánocům patří jedna důležitá poznámka. Pes ani kočka není vánoční dárek, který s obdarovaným pečlivě neproberete. Každoročně končí plno zvířat po Vánocích v útulku.

Není to dárek pro děti, pokud počítáte, že péči o zvíře buď zvládnou úplně sami nebo se jí budou věnovat po dalších cca 12 let. Z lásky k psům a kočkám si takový dárek velmi pečlivě promyslete.

Jako dobrým nejen Vánočním dárkem může být naopak elektronická knížka Veterinární průvodce majitele psa. Každý majitel psa potřebuje zvládnout plno věcí jako je odčervení, očkování, péče o uši a zuby, návštěvu na veterině. I ochránit svého psa před možnými otravami. Kapitola Vytvořte pro svého psa bezpečný domov je jednou z nich.


A teď se podívejme na TIS jinak. Věděli jste, že TIS je zkratka Toxikologického informačního centra?

Toxikologické informační středisko (TIS):

  • funguje nepřetržitě,
  • poskytuje telefonickou lékařskou informační službu pro případy akutních otrav lidí i zvířat,
  • do střediska volají humánní i veterinární lékaři a můžete zavolat i vy, pokud budete potřebovat (ano, nemusíte být lékař nebo veterinář),
  • pracovníci vám pomohou posoudit, jak velké je riziko otravy v situaci, která nastala, a poradí s případnou první pomocí,
  • můžete volat na číslo 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02.

 

Veterinární průvodce majitele psa:

  • vás seznámí s psím tělem,
  • naučí vás vybírat bezpečnou výbavu,
  • nabídne vám veterinární pohled na krmení psů a upozorní, na co si dát pozor,
  • seznámí vás s parazity psů,
  • vysvětlí nové poznatky o očkování a legislativě ohledně čipování,
  • rozebere, na co si dát pozor, aby byl domov pro psa bezpečný,
  • problémy s ušima patří mezi nejčastější důvody vyhledání veterináře,  je jim věnovaná samostatná kapitola,
  • na co si dát pozor u dočasných a trvalých zubů zjistíte opět v samostatné kapitole,
  • podrobně probereme, jak to na návštěvě u veterináře probíhá, co je anamnestický protokol, na jaké otázky se vás bude veterinární lékař ptát, čeho si máte u svého psa všímat,
  • poslední kapitola se týká cestování, seznámí vás s tím, jak vypadá Pas zvířete v zájmovém chovu a kdy je očkování proti vzteklině považováno za platné pro potřeby cestování.

Knihu Veterinární průvodce majitele psa můžete zakoupit ZDE

 

 

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář