Jak jednoduše změřit teplotu u psa

Chcete umět změřit svému psovi teplotu?

Po přečtení článku budete vědět, jak na to. Dozvíte se:

  • kdy máte psovi teplotu měřit,
  • jaká je normální teplota u psa,
  • co všechno k měření teploty potřebujete.

A navíc získáte podrobný návod, jak krok za krokem svému psovi teplotu změřit.

 

 

 

Kdy měřit psovi teplotu

  • Vždy, když máte podezření, že je pes nemocný. Objeví-li  se u něj příznaky jako apatie (pes je smutný, skleslý), nechutenství, zvracení nebo průjem. V tomto případě pátráme po horečce. Při horečce je nastaveno termoregulační centrum v hypotalamu (část mozku) na vyšší teplotu. Je to obranná reakce organismu na určitý stimul, např. na virovou či bakteriální infekci.
  • Při podezření na zvýšenou tělesnou teplotu v důsledku vyšší teploty okolního prostředí (hypertermie). Např. při podezření na přehřátí organismu v důsledku pobytu v zavřeném autě, v nevětrané místnosti apod. Zde  hrozí riziko úpalu. Při delším pobytu na přímém slunci je organismus ohrožen úžehem.
  • Dalším případem může být obava z nízké teploty u psa. Nízká teplota (hypotermie) bývá problémem především u mláďat.

Jaká je normální teplota psa 

Tělesnou teplotu u psa a kočky měříme v konečníku.

Normální teplota u zdravého psa je v 37,5 – 39,0 ºC

Všimněte si, že normální teplota v konečníku psa je vyšší než teplota měřená

u člověka v podpaží.

DSC_0459

Co potřebujeme k měření teploty psa 

  • Teploměr – nejlepší je digitální rektální s ohebnou špičkou,
  • olej, vazelínu, sádlo, zkrátka nějaký lubrikant, pro snadnější zavedení teploměru. Olej můžeme použít ten, který máme doma na vaření (bez jakýchkoli příměsí), např. slunečnicový, řepkový, olivový,
  • pomocníka, který obejme krk  zvířete jednou rukou a druhou ruku dá zvířeti pod břicho, aby si zvíře nesedalo,
  • papír a tužku, na který si poznamenáme datum a čas,
  • jednorázové rukavice podle potřeby.

 

Měříme teplotu psovi krok za krokem

  1. Konec teploměru, který budete zavádět, namočte do oleje, potřete sádlem, případně vazelínou. Můžete také  nalít do malé lahvičky trochu oleje a ponořit do ní část teploměru, kterou budete zavádět psovi do zadečku.
  2. Pomocník obejme krk psa jednou rukou a druhou ruku dá psovi pod  břicho.  Nedovolí zvířeti sednout si. Pokus o sednutí je přirozenou reakcí na zasunutí teploměru.
  3. Pomalu a šetrně zasuňte teploměr asi 2 cm do zadečku.
  4. Počkejte až teploměr pípne na znamení změřené teploty.
  5. Teploměr opět šetrně vyjměte.
  6. Ihned si naměřenou teplotu zapište. Sama ze zkušenosti vím, jak rychle člověk může naměřenou teplotu zapomenout.
  7. Teploměr očistěte a dejte na bezpečné místo.

Vždy, když má pes vyšší tělesnou teplotu než 39 ºC vyhledejte veterinárního lékaře.

 

Tento návod je  z elektronické knížky Veterinární průvodce majitele psa. Není to jediná věc, kterou jako majitel psa potřebujete znát, abyste se mohli dobře o svého psa postarat.

Zjistíte, že se neobejdete bez minimálních znalostí o očkování, odčervení, nevhodných až nebezpečných potravinách, vnitřních i vnějších parazitech…

14446328_1263834060304193_1241898749_o-1Může se toho zdát hodně, ale když vám někdo podá informace přehledně zpracované a aktuální, upozorní vás na informaci, kterou byste normálně přehlédli,  zvládnete se zorientovat.  A proto je tu tato elektronická knížka, která vás upozorní na věci, které často majitelé v ordinacích nevěděli, a tyto znalosti mohli jejich psům pomoci.

Je pro zodpovědné majitele, kteří hledají informace, jak se o svého psa co nejlépe starat. Chtějí mít péči podle posledních veterinárních poznatků.

Pro ty kteří nechtějí dělat zbytečné chyby. Pro majitele psů, kteří chtějí také rozumět tomu, proč to či ono veterinární lékař vlastně dělá.

U kapitolách jsou uvedeny odkazy na stránky, kde můžete jít ještě do hloubky v tématech, které se v ordinaci řeší nejčastěji.

Elektronickou knížku si objednejte  ZDE » » veterinární průvodce majitele psa «« 

 

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář