Povinné očkování psa proti vzteklině bude od 1. ledna 2020 platné pouze v případě, že je pes nezaměnitelně identifikován. Za nezaměnitelnou identifikaci je považováno označení mikročipem nebo jasně čitelné tetování provedené před 3. červencem 2011.
Pokud máte psa proti vzteklině očkovaného, vaší povinností je ho pouze nechat čipovat. Nemusíte ho znovu nechat očkovat.
Tato povinnost vyplývá z novely zákona o veterinární péči (novela č. 302/2017 Sb.) Povinnost vzniká od 1.1. 2020. Je to povinnost pro chovatele. Následná novela téhož zákona č. 368/2019 Sb. s účinností od 15. ledna 2020 upravila podmínky označování psů.
Chovatel je povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli.
Označit psa mikročipem může každý soukromý veterinární lékař, který je oprávněn vykonávat léčebnou a preventivní činnost (je registrovaný u Komory veterinárních lékařů ČR). Můžete jít do kterékoliv ordinace pro malá zvířata.
Mikročip je radiofrekvenční identifikační zařízení, které je naprogramováno jedinečným číselným kódem. Aktivovat mikročip umí čtecí zařízení. Čipování je metoda radiofrekvenční (RFID) identifikace.
Mikročip má délku většinou cca 11-13 mm a šířku cca 2 mm (velikostí se často přirovnává k velkému zrnku rýže). Je umístěn v jednorázovém aplikátoru, který má podobu silnější jehly. Tímto aplikátorem se čip umístí pod kůži. Povrch čipu může být upraven, aby ho tělo zvířete co nejméně považovalo za cizí materiál. Čipy mohou mít antimigrační čepičku, která má zabránit pohybu čipu v podkoží.
Mikročipy musí splňovat mezinárodní normu pro RFID – ISO 11784 / ISO 11785 a výrobci musí být registrováni u organizace ICAR (International Committee for Animal Recording), což zajišťuje jedinečnost kódu.
V minulosti se již objevilo několik případů, kdy dva i tři čipy měly stejný kód.
Pod kůži na levou stranu krku.
Samotné zavedení čipu je jednorázový úkon.
Bude vás to stát jednu návštěvu u veterinárního lékaře. Veterinární lékař může tento zákrok provést i u vás doma.
Do ceny čipování se započítává cena samotného čipu, cena za aplikaci (umístění čipu pod kůži). Ceny čipů se různí podle výrobců. Většinou cena čipování nepřesáhne 1000 Kč. Čipování je jednorázový úkon. Vyplatí se soustředit se na kvalitu čipu a celý proces čipování, aby byl co nejšetrnější pro psa.
Čip lze přečíst pomocí čtečky.
Ne. Čipování se dá přirovnat k očkování psa. Aplikační jehla je pouze trochu větší.
Čtečku má téměř každý veterinární lékař, který ošetřuje malá zvířata (psy a kočky).
Státní veterinární správa. Půjde o plánované kontroly i neplánované (na základě podnětu podaného jiným občanem).
Pokud necháte čip registrovat v některé z databází, tak v případě, že se pes ztratí, může ho člověk, který psa nalezl, v konkrétní databázi najít a zkontaktovat majitele. V tuto chvíli neexistuje žádný centrální registr čipů. Registrací do více databází je větší šance, že člověk, který čip přečte, se zrovna do databáze, kde máte svého psa registrovaného, podívá.
Na stránkách Státní veterinární správy je Databáze ztracených a nalezených psů. Ta umožňuje majitelům a také nálezcům sdílet informace o ztracených a nalezených psech. Má usnadnit návrat psů k jejich majitelům. Databáze prozatím částečně nahrazuje některé funkce centrálního registru psů, který má vzniknout od roku 2022. Na konci článku je na zmíněnou databázi odkaz.
Nikdo nemá povinnost čip nikam registrovat. Kód čipu musí být zapsán do očkovacího průkazu. Nikomu včas nevzniká povinnost psa registrovat. Neexistuje centrální registr čipů.
Za psa bez označení bude od roku 2020 hrozit chovateli správní řízení. Výše pokuty může být až 50 000 Kč. Na psa bude pohlíženo, jako kdyby neměl platné očkování proti vzteklině.
Veterinární lékař nemá ohlašovací povinnost. Nemusí vás tedy nikde hlásit. Povinnost mít platné očkování proti vzteklině je povinností chovatele. Nicméně tuto zprávu Krajská veterinární správa uvítá, aby mohla zajistit nápravu.
Soukromý veterinární lékař nemá žádný důvod, proč by musel odmítnout psa proti vzteklině naočkovat. Je povinností chovatele, aby měl psa platně očkovaného proti vzteklině. Veterinární lékař tedy nemůže odmítnout psa naočkovat.
Nic nezafunguje rychleji než obojek se jménem psa a telefonním číslem na majitele. Jméno psa je dobré mít na obojku také, protože člověk, který psa nalezne, s ním může v případě oslovení jménem lépe komunikovat.
Ze zákona taková povinnost nevyplývá. Neexistuje žádný centrální registr mikročipů, mikročip můžete registrovat v některém z registrů. Doporučuji čip registrovat ve více registrech.
Jsou to např. :
Veterinární lékař vám může nabídnout možnost registraci psa v databázi petpasů. Zde je možná vkládat také psy, kteří jsou pouze čipovaní, ale nemají vystavený pas. Do této databáze však mají přístup jen veterinární lékaři schválení pro vydávání petpasů.
Nechte si při návštěvě u veterináře zkontrolovat, že mikročip je v stále v podkoží na levé straně krku. Tam ho totiž čtečkou bude někdo hledat. Pokud by mikročip migroval na jiné místo a někdo při hledání mikročipu přiloží čtečku jen na levou stranu krku, nemusí mikročip nalézt.
Čipování bez registrace nemá pro psa žádný smysl.
Čipování je srovnatelné s injekční aplikací cizorodé látky pod kůži. Co tato věta znamená?
Při čipování jsou rizika, která vznikají při jakémkoliv narušení celistvosti kůže a podání cizorodé látky do těla. Rizika jsou obecně srovnatelná s některými jinými preventivními úkony.
Reakce v místě vpichu
Reakci v místě vpichu může představovat mírná místní reakce, které je většinou přechodná, případně může dojít k infekci ranky.
Reakce celková
Celkovou alergickou reakci (anafylaktický šok) může vyvolat jakákoli cizorodá látka, která se dostane do těla.
Pro snížení rizik se všeobecně můžeme zaměřit na 3 základní body:
Výběr mikročipu
Mikročip dostatečné kvality určený pro zvířata, opatřený stabilizační pojistkou, která minimalizuje riziko pohybu mikročipu v podkoží.
Samotný úkon čipování
Zavedení mikročipu kvalifikovaným odborníkem (veterinárním lékařem). Dodrženy zásady asepse.
Zdravotní stav psa
Čipovaný pes by neměl jevit známky onemocnění.
V případě jakékoliv reakce na na čipování je doporučeno informovat ÚSKVBL.
Ne. V zákoně nejsou zmíněny žádné výjimky, byť v posudku ohledně čipování vypracovaném prof. Svobodou doporučena byla.
Zhodnocením dostupných údajů a zkušeností s nezaměnitelným označováním psů, příp. i koček konstatuji, že zdravotní rizika této procedury nejsou vyšší než při běžných preventivních veterinárních zákrocích za předpokladu, že budou dodržena následující pravidla:
Veterinární lékaři by měli používat pouze mikročipy, které jsou evidované jako veterinární technické prostředky. Ústav pro státní veterinární kontrolu biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) na svých stránkách uvádí samostatný seznam evidovaných mikročipů.
Poskytnutím informace o veškerých nežádoucích příhodách v souvislosti s použitím mikročipů přispíváme ke sledování kvality mikročipů a nežádoucích příhod v souvislosti s jejich použitím.
Sledujeme především snášenlivost materiálu, čitelnost kódu, stabilitu, případné dráždění či objevení se infekce apod. V případě, že tedy cokoli zaznamenáte, dejte vědět veterinárnímu lékaři a ten tuto skutečnost oznámí ÚSKVBL.
Na konec tohoto článku se zmíním ještě o jedné důležité praktické věci v souvislosti s čipováním, očkování proti vzteklině a cestování se psem do zahraničí.
Mnoho lidí teď nechává své psy čipovat z výše zmíněných důvodů.
Ještě jeden praktický tip k očkování proti vzteklině. Na trhu jsou vakcíny, které mají platnost očkování 3 roky. Více o očkování proti vzteklině najdete ZDE
Zdroje:
Státní veterinární správa – povinné označování psů
Tento text je z elektronické knihy Veterinární průvodce majitele psa. Knihu si můžete koupit »» ZDE.
Užitečné odkazy:
Databáze ztracených a nalezených psů na stránkách Státní veterinární správy »» ZDE