Už jste viděli psa běžet v hlubokých sněhových závějích nebo kráčet po zamrzlé vodní hladině?
Říkali jste si: „Jak je možné, že mu polštářky neomrznou? Jaká tajemství ukrývají psí tlapky?“
Píše se rok 2013 a Journal of Veterinary Dermatology přináší článek japonského vědce, který tuto záhadu vysvětluje.
Hiroyoshi Ninomiya společně s týmem odborníků zjišťuje, že za bezstarostnou hru v mrazivém počasí psi vděčí zvláštnímu uspořádání cév v kůži svých tlapek.
Tyto cévy dokáží udržet v neosrstěných psích tlapkách teplo.
Teprve elektronový mikroskop umožnil vědcům nahlédnout do světa struktur tak malých, že běžným mikroskopem jsou neviditelné. Vznikly snímky unikátních krevních cév.
V psích tlapkách se potkávají tepny a žíly. Tepny přivádí krev ze srdce a žílami se krev do srdce vrací. Vědci zjistili, že žíly vytváří kolem tepen síť. Tyto dva druhy cév leží tak blízko sebe, že teplejší krev v tepnách „ohřívá“ chladnější krev v žilách. Takto psí organismus šetří teplo.
Psi v tlapkách mají tedy tepelné výměníky. Ty již dříve byly objeveny např. u tučňáků, velryb a tuleňů. Těmto zvířatům pomáhají přežít v krajinách věčného ledu. Ale teprve nyní byly tyto vychytávky nalezeny také u psů. Vědci jsou z tohoto objevu nadšeni.
Tlapky polárních lišek a vlků zůstávají teplé díky zvýšenému průtoku krve. Podle teploty v okolním prostředí cévy přináší do tlapek více nebo méně krve. Japonští vědci u psů tento mechanismus také potvrzují.
A tak jak více a více poznáváme psí tělo, žasneme a obdivujeme jeho krásu a dokonalost.
Rozumíme potřebám svých psů a dokážeme o ně dobře pečovat.
Člověk vyšlechtil mnoho plemen psů. Zůstává otázkou, do jaké míry např. trpasličí plemena jsou schopna se s delší dobou na ledu a sněhu vypořádat. Japonští vědci své poznatky získali studiem tlapek bíglů.
U malých a trpasličích plemen psů majitelé často pozorují, že psi zvedají zadní tlapky. Chvíli chodí třeba i jen po třech. Psi často zadní zvednuté zadní nožky střídají. Právě tuto chůzi přičítají lidé tomu, že je psům na tlapky zima.
Zvedání zadních nožek a chůzi po třech má na svědomí spíše luxovaná patela. Patela neboli čéška je malá kost v kolenním kloubu, která může z kolenní jamky vyskakovat. A na takovou nožku se došlápnout dá jen velmi stěží.
Už jste viděli psy se „sněhovými bambulkami“ mezi prsty? Dlouhá srst mezi prsty psů ve velkém sněhu někdy moc velkou výhodou není. Sněhová nadílka psům může i dost vadit. Sníh se lepí a namrzá. Pes zvedá nohy, zastavuje se. Nakonec si sedá nebo lehá a sníh vykusuje.
Občas majitelé srst mezi prsty vystříhávají.
Hlavně je to posypový materiál na chodnících:
Po procházce tlapky od soli umyjte a vysušte.
Rozpálené cesty v žáru poledního slunce mohou dosáhnout i 66 ºC. Psí tlapky to zkrátka nemají lehké. Ale páníček to ví. A na rozpálený asfalt svého psa nevodí.
Zajímá vás, na co si v péči o psa dát pozor a co nepodcenit? Chcete vědět více než 99 % běžných majitelů psů? Pokračujte zde »» Veterinární průvodce majitele psa.
Zdroj: Ninomiya, H., Akiyama, E., Simazaki, K., Oguri, A., Jitsumoto, M. and Fukuyama, T. (2011), Functional anatomy of the footpad vasculature of dogs: scanning electron microscopy of vascular corrosion casts. Veterinary Dermatology, 22: 475–481. doi: 10.1111/j.1365-3164.2011.00976.x