V posledních dnech více než kdy jindy si majitelé psů uvědomují, jak je důležité vědět, kdy opravdu musí se svým psem na pohotovost.
Jejich dotazy zní: „Jakými příznaky se mohou projevovat nejčastější život ohrožující stavy u psů?“
V mnoha případech může být těžké odhadnout, zda je nutné jet na pohotovost nebo by to mohlo počkat do rána.
Uvádím přehled nejčastějších příznaků život ohrožujících stavů u psů. Pro svou komplexnost problematiky nikdy nemůže být vyčerpávající a může mít pouze informativní charakter.
Tento výčet určitě není a nemůže zahrnovat všechny příznaky, které nás varují, že pes může být v ohrožení života.
Pokud váháte, zavolejte svému veterinárnímu lékaři nebo na pohotovost. Je zapotřebí říct, že po telefonu určitě nejde vyloučit, že stav není vážný. Lékař také psa nevidí, nevyšetřuje ho. Je si vždy vědom rizika, že by takto mohlo dojít k vážnému omylu. Z profesního hlediska také není možné na dálku určit diagnózu. Nicméně jsou případy, kdy vám řekne, že určitě na pohotovost jeďte. Pak už nemusíte váhat.
Máte-li podezření, že váš pes snědl nějakou potenciálně jedovatou rostlinu, potravinu, chemikálii, léčivý přípravek, můžete zavolat do Toxikologického informačního centra, kde vám podají informaci, zda je určitá látka či rostlina jedovatá pro psa.
Toxikologické informační centrum
+420 224 91 92 93 nebo +420 224 91 54 02
Níže jsou některá témata více vysvětlená do hloubky.
Toto jsou často první obecné, ale bohužel nespecifické příznaky většiny onemocnění. Nespecifické znamená, že nám nic bližšího neříkají. Nepoznáme, co je špatně. Jen prostě víme, že něco není v pořádku.
Za nadměrné pití se u psů považuje příjem tekutin větší než 100 ml/kg tělesné hmotnosti. Odborně se nadměrné pití a močení nazývá polyurie a polydipsie. Je příznakem závažných onemocnění jako je zánět dělohy u fen, diabetes mellitus (cukrovka), onemocnění nadledvin (Cushing syndrom).
Podíváme se na vážné onemocnění fen. Vyskytuje se především u fen nekastrovaných, ale ani proběhlá kastrace nevylučuje možnost zánětu pahýlu dělohy (zbytku dělohy, který v těle zůstane).
Pyometra, je onemocnění, při kterém je děloha naplněna hnisem a fena může být ohrožena na životě. Feny umírají v důsledku endotoxemie (otrava krve toxiny bakterií). Další příčinou úhynu je prasknutí dělohy a vylití hnisu do dutiny břišní se vznikem septické peritonitidy (zánětu pobřišnice).
V případě, že máte fenu typicky 2-3 týdny po hárání (také to může být ale i dva měsíce nebo déle), která se vám prostě nezdá nebo má i jen jeden z následujících příznaků, je to důvod k vyhledání veterinárního lékaře a kontroly dělohy ultrazvukem.
Zapáchající výtok z dělohy je častým příznakem, který se však nemusí vždy objevit.
Možné projevy zánětu dělohy:
Při pokousání často dochází k odtržení podkoží. Na těle mohou být přítomné jen malé a na první pohled bezvýznamné dírky po zubech. Ale při prozkoumání vzniklých ran pátradlem, bývá vidět v podkoží velká kapsa. Pátradlo má podobu kovové tyčinky, které lékař zjistí opravdový rozsah rány.
Tyto rány je potřeba zpočátku proplachovat a nasadit antibiotika. Zabraňujeme tomu, aby se vstupy neslepily a v podkoží se nemnožili bakterie. Kousné rány se také nešijí, ale musejí se vyhojit druhodně. Kousné rány musí být vždy pečlivě ošetřeny.
Přehled pracovišť, které poskytují veterinární péči během pandemie COVID-19 najdete »ZDE«
Více o onemocnění COVID-19 najdete »ZDE«
Elektronickou knihu Veterinární průvodce majitele psa si pořiďte »ZDE«