Návštěva na veterině má z počátku ve většině případů podobný průběh a vy se na ni můžete dobře připravit.
Přicházíte s problémem, který trápí vašeho čtyřnohého kamaráda. Lékař o vašem psovi nebo kočce potřebuje zjistit velké množství informací, které víte jen vy.
Zkusme si spolu představit, jak by vše mohlo v ideálním případě probíhat…
Pohodlně se posadíte. váš pes nebo kočka se může volně pohybovat po místnosti. Odpovídáte na otázky, které vám pokládá veterinář. Ten si vše zapisuje a mezitím má možnost sledovat chování vašeho psa nebo kočky.
Jste klidní a plně důvěřujete. Víte, na jaké otázky se bude lékař ptát. Rozumíte jejich účelu. Již jste o odpovědích přemýšleli nebo si dokonce anamnestický dotazník přinesli vyplněný.
Takže, nahlédněme spolu pod pokličku takové návštěvy u veterináře, nebo jak se nyní často říká, veterinární konzultaci. Cizích slov se nelekejte, v medicíně se používají a vyplatí se jejich význam znát.
Nejprve tedy:
V medicíně se systematický a pečlivý postup vždy vyplatí.
Nejprve tedy lékaře zajímá NACIONÁLE (což jsou vlastně takové osobní údaje psa nebo kočky).
Všichni poznáme rozdíl mezi psem a kočkou. Při pátrání po příčině obtíží, musíme však mít na paměti, že existují nemoci, které trápí převážně jen psy, nebo jen kočky. Jako příklad je možno uvést postinjekční sarkom, zhoubný nádor, který se může vyskytnout po očkování proti vzteklině nebo kočičí leukémii právě u koček.
Znát plemeno psa nebo kočky, v případě křížence vědět, z jakých plemen pravděpodobně pochází, je velmi důležité. U každého plemene existují nemoci, které se zde vyskytují mnohem častěji než u jiných plemen. Hovoříme o plemenné predispozici k určitému onemocnění.
Zde nás nezajímá jen, zda se jedná o samce nebo samici, ale také, zda je jedinec kastrovaný. U samců zjišťujeme, zda má sestouplá obě varlata. Pokud třeba jen jedno nesestoupilo, označuje se jedinec kryptorchid.
Pokud se jedná o fenu, zvažujeme např. i nemoci jako pyometra (zánět dělohy) nebo falešná březost. V případě samců třeba nemoci prostaty, ale také neschopnost vymočit se jako důsledek ucpání močové trubice močovým kamenem. Samčí močová trubice je delší a užší než u samic, proto také častěji se tento problém vyskytne právě u samců.
Některé nemoci se vyskytují častěji u mláďat, jiné ve středním věku a jsou choroby typické pro starší zvířata. U starých psů i koček častěji pozorujeme selhání ledvin, u starších psů Cushingům syndrom (zvýšená produkce hormonů nadledvin) a příčinou obtíží u starších koček může být např. hypertyreóza (zvýšená produkce hormonů štítné žlázy).
Podle hmotnosti zvířete vypočítává lékař dávky léků. Úbytek váhy může být příznakem vážného onemocnění. Mnohem častěji se však zvířata potýkají s obezitou, čili se zvýšenou hmotností. Obecně se dá říci, že u zvířete byste měli být schopni nahmatat žebra, ale ne je na těle zřetelně vidět.
Tip pro vás
Pokud je v čekárně váha, vždy psa zvažte. Do ordinace už půjdete s důležitým údajem. V případě kočky je možno zvážit přepravku s kočkou a poté přepravku bez kočky. Odečtením hmotnosti přepravky od celkové hmotnosti kočky i s přepravkou, získáme váhu kočky.
Jako majitel psa budete potřebovat znát plno dalších věcí. Alespoň minimální znalosti jsou nutné o očkování, odčervení, nevhodných až nebezpečných potravinách, vnitřních i vnějších parazitech…
Je toho opravdu dost. Ale mám pro vás něco, co vám vše určitě ulehčí. Jsem o tom přesvědčená. Napsala jsem elektronickou knížku pro vás. Pro zodpovědné majitele, kteří hledají informace, jak se o svého psa co nejlépe starat. Cíl byl jasný. Pomoci majitelům psů, aby věděli, co mohou pro svého psa udělat, aby jejich pes dlouho zůstal zdravý.
Podívejte, jestli tato elektronická knížka v pdf formátu pomůže i vám » » Veterinární průvodce majitele psa