Jak se u doktora cítit dobře (nejen toho zvířecího)

Před několika dny vyzvedávám svého tříletého syna z miniškoličky. Tráví zde dopoledne pár dní v týdnu. Je jeden všední den.

Děti jsou s tetami venku kousek před školičkou. Očima hned hledám modrého skřítka. To je oblíbená barva mého synka. Už z dálky vidím tu výraznou modrou čepici s velkou bambulí, kterou si sám v obchodě v nestřeženém okamžiku vybral z regálu a narazil na hlavu. Už jsme ji prostě museli koupit.

Je to nezaměnitelné poznávací znamení. Modrou má bundu a oteplovačky. Modrý skřítek se prochází a občas něco prozkoumává ve sněhu.

Když přijdu blíž, hned mi tety říkají, že mu teče z jednoho očka. Už to také vidím. S pravým okem něco není v pořádku.

mukopurulentní konjunktivitida

U vnitřního očního koutku je vidět velká hustá do žluta zbarvená kapka.

Ráno bylo ještě vše normální. Ničeho  jsem si nevšimla. Nyní je u vnitřního očního koutku vidět velká hustá žlutá kapka. Hnis.

Očko je mírně přivřené. Oční spojivka jen mírně červená. Kůže pod očkem je trochu zarudlá. Je možné, že si oko malinko třel.

Ptám se ve školce, kdy si toho tety všimli. Dovídám se, že tak v polovině dopoledne. Ale nezdá se, že by se škrábl, bouchl, píchl. Ptám se proto, abych potom oftalmologovi (lékaři, který vyšetřuje i léčí oči) mohla říci anamnézu.

Je půl jedné a volám na oftalmologii. Zda bych mohla přijít s tříletým synem, který má akutní jednostranný hnisavý výtok z oka, oko mírně přivírá. Spojivka je mírně zarudlá.

Když to říkám do telefonu sestřičce, překládám si v hlavě výrazy, které jsem jako lékařka zvyklá používat. Terminologii mají humánní i veterinární lékaři stejnou. V hlavě mi tedy běží, že můj syn má akutní unilaterální purulentní výtok v mediálním koutku, spojivky mírně překrvené.

Takže, máme pár pojmů, které lékaři používají:

  • akutní – náhle vzniklý
  • unilaterální – jednostranný
  • purulentní – hnisavý
  • mediální oční koutek – vnitřní oční koutek

Rada cislo 2 (1)

Existují lékařské slovníky, případně si význam slova můžete najít na  internetu. A pokud lékaři nerozumíte v ordinaci, tak se zeptejte. Častokrát si prostě ani neuvědomí, že řekl slovo, které používají většinou jen lékaři.

V hlavě se mu objeví dříve, protože při komunikaci s jinými doktory, studiu odborných knih nebo článků to české slovo už nepoužívá.

Sestřičce do telefonu vysvětluji, že jsem opravdu o nemocném oku nevěděla dříve, protože syn byl ve školičce. Můžeme tedy přijít, ale musíme to stihnout do 14 hodin. Rychle dávám synovi malý oběd, chystám si klíče od auta a garáže.

Sleduji, jestli si Šimon oko netře. Je to dobré. Nic takového nedělá.

Pokud např. psa bolí oko, je schopen si ho vážně poranit tlapou. Proto je někdy potřeba dát i plastový límec.

Nasedáme do auta a jedeme. Sami. Zase odbočím ke zvířatům.

Rada cislo 2 (2)

Když jedete na veterinární kliniku se zvířetem, tak se vám druhý člověk může pomoci. Je běžné být rozrušen pokud je zvíře nemocné a my o něj máme strach. Proto se řidič, pokud jedete autem, a zároveň psychická opora může hodit.

Zvláště, když se stal nějaký úraz. O případu, že je stav zvířete vážnější, ani nemluvím. U našeho případu by bylo fajn, kdyby někdo pohlídal, že si Šimon očko fakt netře.

Skoro stíháme. Jen několik málo minut po 14 hodině už stojíme za dveřmi. Lékařka se ptá na okolnosti vzniku (tedy odebírá zmiňovanou anamnézu).

Poté následuje vyšetření.  Ofltalmoložka nahlédne pod víčka, zda tam neuvidí třeba zapadlé smítko. Tedy aby vyloučila cizí těleso. Veterinární lékaři často používají zkratku CT pro cizí těleso.

third lid

Černá fixa ukazuje siluetu viditelné části třetího víčka u psa.

U psů nebo koček může být cizí těleso zapadlé i za třetím víčkem. Aby se veterinární lékař za něj podíval, musí být oko znecitlivěno kapkami. Poté lze třetí víčko malou tupou pinzetou  nadzvednout a vyšetřit spojivkový vak na přítomnost cizího tělesa.

Vzhledem k přítomnosti hnisu je pravděpodobné, že k léčbě budou použita antibiotika. Konkrétní antibiotikum se může zvolit na základě zkušeností s léčbou podobných problémů.

Také je možné vzít vzorek a poslat ho do laboratoře, ke přesnému zjištění přítomných bakterií a jejich citlivosti k antibiotikům. Za pár dní tedy budeme vědět, co v oku bylo za bakterii a zda na antibiotikum, které bylo použito, jsou bakterie citlivé.

Ptám se na možnost odběru vzorku z oka na kultivaci a určení citlivosti. Lékařka souhlasí. Kdybych se nezeptala, stěr by se nebral. Pokud by ale antibiotika nezabrala, problém přetrvával, litovala bych toho, že tento cenný údaj nemám.

Takto lékař může cca po třech dnech, kdy již má výsledky kultivace antibiotickou terapii vyměnit, pokud se ukáže, že zjištěná bakterie není citlivá ke zvolenému antibiotiku.

Copy of Rada cislo 2

Oční lékařka ještě zjišťuje, zda Šimon nemá škrábnutí na rohovce. Použije tedy fluoresceinem impregnovaný papírový proužek. Poškození rohovky by se zbarvilo zeleně. Je to dobré, nic se nebarví.

Dostáváme antibiotické kapky Tobrex a mastičku stejného jména na noc. Kapky budeme kapat 5x denně a mastičku dáme do očka na noc.

Když Šimonkovi oblíkám bundu v čekárně, tak vidím žlutozelenou kapku u pravé nosní dírky. Fluoresceinový test se také používá ke zjišťování průchodnosti slzovodu. Nazelenalá kapka se objevuje u nosní dírky na stejné straně, kde byl fluoresceinový test prováděn.

Na a jak celkově vyšetření probíhalo? Přirovnala bych to k vyšetření malého štěněte. Lékařka i sestra byly velmi příjemné. Šimonek byl jako malé neposedné štěně, které se chce dostat z náruče. Štěněčí malá očka je ale snadnější jemně otevřít.

Stejné principy platí při aplikaci kapek i mastí pro psy, kočky a lidi

  • Léky se dávají vždy do čistého oka – očko vypláchneme např. fyziologickým roztokem a očistíme i okolí očka od zaschlých sekretů.
  • Pokud byste měli dávat více druhů kapek, je potřeba mezi nakapáním vždy chvíli počkat, aby se jedny kapky nevyplavily z oka těmi druhými.
  • Pokud si psi nebo kočky oko třou, může jim oko od dalšího zranění zachránit plastový límec.
  • Vždy si nechte příbalový leták, ať do něj můžete v případě potřeby nahlédnout. A opravdu si ho přečtěte. Vím, jak málo majitelů psů a koček si tyto příbalové letáky čte.
  • Mastička v oku vydrží delší dobu, dává se spíše na noc, přes den se na oku s mastí chytají nečistoty.
  • Antibiotika je potřeba dávat dostatečně dlouho, vždy se řiďte doporučením lékaře, při krátké léčbě podporujete vznik rezistence bakterií k použitému antibiotiku.
  • Dejte pozor, ať konusem kapek i mastičky se nedotknete oka nebo čehokoli jiného. Obsah lahvičky můžete takto kontaminovat.
  • Odtlačte první malý kousek mastičky a vyhoďte ho.
  • Podívejte se, jestli je potřeba léky uchovávat v lednici nebo při pokojové teplotě. Nikdy byste je však neměli mít na přímém slunci.
  • Na krabičku si napište datum otevření kapek nebo masti.
  • Otevřené lahvičky s antibiotiky jsou po pár týdnech na vyhození. Po skončení léčby je doneste do lékárny, kde je zlikvidují. Pomáhá to nám všem chránit životní prostředí.

Nemusíte být veterinární lékař, abyste mohli více rozumět tělu svého psa nebo kočky. I veterinární medicíně. Budete se cítit jistější. Víte, co vás čeká. Nikdy v ordinaci nebude tolik času, aby vám lékař vše do detailu vysvětlil.

Chci vás povzbudit, ať se zajímáte o to, jak to chodí u veterinárního lékaře. Vy o svém zvířeti rozhodujete, vy o něm poskytujete informace, vy potom případnou léčbu provádíte.

A vzpomínáte na fotku oka mého syna? V dnešní době je snadné pořídít fotku oka, tlapky, ucha a pod. Můžete také nezvyklé chování, záchvat, třepání nebo ztráty rovnováhy natočit na video. Vy nebudete muset problém tolik popisovat a veterinární lékař hned bude mít více informací, aby vám mohl pomoci.

Copy of Rada cislo 4

A pokud chcete udělat první krok k porozumění základní veterinární péči o psy, tak můžete s elektronickou knížkou Veterinární průvodce majitele psa.14446328_1263834060304193_1241898749_o-1

 

 

 

Petra Malátková
Jsem veterinární lékařka a mou vášní je uzdravovat psy a kočky. Můj příběh si přečtěte >> zde. Chci, aby k aktuálním poznatkům veterinární medicíny měl přístup každý majitel psa. Pro majitele psů jsem vytvořila Školu péče o psa. Co se v ní naučíte se dozvíte >> zde.
Komentáře

Přidat komentář