Slovo úvodem k Veterinárnímu průvodci majitele psa od prof. MVDr. Svobody, CSc.
Vážení chovatelé a přátelé všeho živého, právě listujete v průvodci majitele psa pohledem veterinární lékařky Petry Malátkové.
Průvodce jsem si se zájmem prošel a musím konstatovat, že jde o velmi zdařilý literární počin.
Na univerzitě věnujeme maximální pozornost přípravě studentů veterinární medicíny na lékařskou profesi, ale ne vždy a v dostatečné míře zdůrazňujeme, jak důležitou roli v péči o zdraví psů a koček hrají jejich majitelé. Majitel zvířete tráví se svým psem veškerý volný čas. Pravidelně ho venčí, krmí, pečuje o jeho srst a veškeré další potřeby.
Je první, kdo si všimne, když něco není v pořádku. Odchylku od normy buď zvládne podle svých zkušeností sám, v závažnějších případech řeší zdravotní problém svého psa za pomoci veterinárního lékaře. Nezřídka jde v těchto případech o čas a přesnost podávaných informací o příznacích a vývoji zdravotního stavu. V tomto směru považuji zpracovaný materiál za nejcennější.
Čtivou a nenásilnou formou poskytuje důležité rady, jak se k právě zakoupenému štěněti chovat, jak vytvořit pro svého psa bezpečný domov, kdy je třeba vyhledat veterinárního lékaře, jak se na návštěvu připravit, co vás to asi tak bude stát, kteří parazité psa ohrožují, proti čemu a jak je třeba štěně i dospělého psa očkovat, jak pečovat o zuby a dutinu ústní, proč tak často trpí problémy s ušima, jak na blechy a ostatní zevní parazity, ale také jak rozpoznat příznaky onemocnění a jakou důležitost jim přikládat.
V další části nás autorka připravuje na návštěvu veterinárního zařízení, odpovídá na nejdůležitější otázky veterinárního lékaře a v závěru vás seznamuje s vyšetřovacím postupem, který je klíčem k určení příčiny nemoci neboli diagnózy.
Na první klinické přednášce s oblibou srovnávám roli majitele psa s rolí otce nebo matky malého dítěte. V obou situacích je nezastupitelná. Tak jako pediatr získává informace o zdravotních problémech dítěte od rodičů, je pro veterinárního lékaře zásadním zdrojem informací majitel psa.
Bez zodpovědného a informovaného majitele nemá žádné zvíře šanci. A neplatí to jen pro první projevy nemoci a rychlé vyhledání odborné pomoci, ale také pro pečlivé dodržování pokynů lékaře a navržené léčby. Odborně se tomu říká kompliance a je plně v rukou majitele psa. Čím je kompliance vyšší, tím je léčba úspěšnější, to je vědecky prokázáno.
Veterinární průvodce je určen právě vám, zodpovědným chovatelům, kteří nespoléhají pouze na ‚zasvěcené‘ rady někde v parku při společném venčení. Je určen těm, kteří mají chuť se dále vzdělávat a jsou ochotni měnit zaběhnuté stereotypy.
Veterinární průvodce majitele psa radí, jak se o čtyřnohého člena domácnosti správně starat, co je třeba udělat pro jeho zdraví a jak mu porozumět. Dělá navíc pořádek v základní odborné nomenklatuře.
Průvodce je cenným zdrojem informací pro úplné začátečníky, ale i chovatelský matador zde najde leccos nového. Doporučuji ho proto všem.
Prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc.
»» zpět k Veterinárnímu průvodci majitele psa